15.02.2012
Každý koberec má svoji životnost. Správnou údržbou a čištěním však můžeme tuto životnost výrazně prodloužit. V čem taková údržba spočívá, to Vám představíme v tomto článku o čištění koberců.
K vysávání koberců v domácnostech by mělo docházet minimálně 2x týdně, v administrativních prostorách pak nejlépe každý den. Koberce se tím zbavují hrubých nečistot, zároveň se provzdušňují a zabraňuje se usídlení roztočů, kteří mohou způsobovat zdravotní problémy zejména dětem a alergikům. Pouhé, byť pravidelné, vysávání koberců ale nestačí. Jednou za čas je potřeba koberce vyčistit do hloubky a také od skvrn.
Následující řádky budeme věnovat „hloubkovému“ čištění koberců a zároveň přispějeme vlastními názory a zkušenostmi z více jak 22leté praxe v oboru úklidových služeb.
Čištění koberců pomocí aktivního mikrovlákna je v dnešní době a na základě našich zkušeností nejúčinnější a nejšetrnější metodou čištění koberců. Nejvhodnější je jeho využití v administrativních prostorách. Kromě mikrovláknového kotouče se využívá také speciální beztenzidový přípravek, který zaručí, aby špína (především prach) ihned po vyčištění na vláknech koberce znovu neulpívala. Velkou výhodou tohoto způsobu čištění koberců je také fakt, že se koberec během celého procesu nepromáčí, ale pouze lehce navlhčí a je tak připravený k okamžitému použití (ideální např. v hotelech).
Pokud bychom měli našim klientům doporučit konkrétní metodu čištění koberců, pak je to právě tato. A drtivá většina našich stálých zákazníků tento způsob čištění, i přes vyšší náklady, pravidelně využívá.
Tento způsob čištění koberců zahrnuje využití kotoučového kartáčového stroje se vstřikováním šamponu do koberce a následné vysátí extraktory (vysavač vody). Tento způsob čištění je ideální do domácností a v kancelářích s tvrdými zátěžovými koberci. Zde je ale potřeba počítat s několika hodinovou dobou schnutí a pokud je to možné, také s vyvětráním místnosti.
K tzv. klepání koberců se nejvíce využívá vysoce výkonný klepač Rainbow. Vysavač využívá systém, rotačního separátoru, který zachycující nečistotu a prach ukládá v nádrži s vodou. Takovéto čištění není určeno k odstraňování skvrn z koberce, ale především k důkladnému hloubkovému vysátí veškerého prachu a nečistot včetně mikroskopických částí a je zajímavou alternativou strojovému čištění (ať již mokrému či mikrovláknem) především v zimních měsících, kdy efektivně zbavuje koberce nečistot nanášených zvenku a to za velmi zajímavých finančních podmínek (viz ceník firmy).
Čištění koberců suchou cestou se provádí pomocí čistícího prášku a speciálního vysavače. Prášek se na koberec nejdříve rozsype a nechá chvíli působit. Po chvíli jej speciálním vysavačem vysajeme.
Popravdě řečeno se tato metoda dnes využívá spíše sporadicky, a to především z důvodu poměrně vysokých nákladů a ne zrovna přesvědčivých výsledků. Své využití najde hlavně u tkaných koberců s nízkým vlasem.
Při čištění koberců pomocí páry dochází ke vstřikování horké vody do koberce a následnému vysátí rozpuštěných nečistot. Toto čištění ocení především alergici.
Naše společnost přesto doporučuje využívat toto čištění, spíše než na koberce, na koupelny a kuchyně, tj. na odmaštění, dezinfekci, špatně přístupná místa apod.
Na závěr připojujeme pár užitečných rad spojených s čištěním koberců:
Hledáte-li konkrétní řešení, včetně cen, pro čištění Vašich koberců, podívejte se na následující informace, popř. nás rovnou kontaktujte.